• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uykusuzluğun reçetesi

  • 1 Star
    Loading...

Düzenli uyku, hem vücut sağlığı hem de ruhsal sağlık açısından en önemli faktörlerin başında gelmektir. Fakat günümüz şartlarında maalesef hayatımızdan stres eksik olmuyor. Ayrıca günlük koşuşturmalar arasında beslenme alışkanlıkları değişiyor ve düzensiz beslenmeden kaynaklı çeşitli sorunlar baş göstermeye başlıyor. Özellikle gençler arasında oldukça yaygın olan uyku sorunu, kişilerin hayatlarını büyük ölçüde sıkıntıya sokuyor.

Düzenli uykunun yolu, düzenli beslenmeden geçiyor. Uyku sorunu çeken kişilerin öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekiyor. Peki düzenli ve rahat bir uyku için nasıl beslenmek gerekiyor?

Geceleri içeceğiniz bir bardak ılık süt sizi rahatlatacak ve uyumanızı kolaylaştıracaktır.
Gün içerisinde ağır karbonhidratlar tüketmekten kaçınmalısınız. Ayran, yoğurt, müsli gibi ürünlerin tüketimini arttırmanız gerekmektedir.
Ara öğünleri hayatınıza eklemeniz gerekiyor. Yatmadan 1-2 saat önce yiyeceğiniz ara  öğünler daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Badem, ceviz, yoğurt ya da meyve tercih edebilirsiniz.
Özellikle akşam yemeklerinde yağlı ve ağır tercihlerde bulunmaktan kaçınmalısınız.

Gün içerisinde aldığınız kafein miktarını mümkün olduğunca en aza indirin. Kahve yerine bitki çaylarını tercih ederek işe başlayabilirsiniz.
Sabah kahvaltılarını atlamayın. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve gün içerisinde daha enerjik olmanızı sağlar. Gün içinde harcadığınız enerji miktarı arttığında, gece daha rahat uykuya dalarsınız.